
Så vattnar du din gräsmatta.
Varsågod. Här bjuder vi och Gardena på några tips angående bevattning, tips som får din trädgård och din gräsmatta att må ännu bättre. I våra butiker väntar dessutom bra produkter och god hjälp för din trädgård. Välkommen in!
Hellre sällan och mycket än ofta och lite.
Vid bevattning ska man låta marken bli mättad med vatten. Det innebär minst 30 mm vatten, vilket motsvarar ett regnstinnt lågtryck. Lerjord klarar av större vattenmängder. På sandjord kan man nöja sig med lite mindre.
För att veta när det är dags att stänga av kan man ställa ut en skål, eller ännu hellre en regnmätare, inom spridningsområdet.
Rötterna ska söka sig nedåt, inte i sidled.
Vattna sällan och mycket så stimulerar du växternas rötter att söka sig nedåt. Växterna blir då tåligare mot torka. Att vattna ofta och lite bidrar till att växternas rötter söker sig till jordytan. Om bevattning sedan uteblir torkar de snabbt och dör.
Ett praktiskt sätt att tillämpa ”sällan-och-mycket”-principen är att vattna grundligt bit för bit i trädgården. Då kanske det tar en vecka innan du är tillbaka där du började.
Hindra avdunstning.
Ett sätt att hindra avdunstning är att vattna på kvällen. Gardena har spridare med timer som du kan sätta igång på kvällen och sedan glömma bort – den stänger av sig själv.
Ett bra sätt att stoppa avdunstningen är att inte låta jorden ligga bar i onödan. Lägg på täckmaterial i både rabatter och trädgårdsland så snart plantorna kommit upp. Gräsklipp gör bra nytta, är lätt att lägga ut och utgör samtidigt en bra näringskälla. Man kan också använda täckbark, halm, löv eller vad man nu föredrar. (Täckmaterial hindrar inte bara vatten från att dunsta, det försvårar det även för eventuellt ogräs.)
Täck rabatterna i söder.
Särskilt för rabatter mot södervägg, där solen kan steka vattnet ur jorden på någon dag, gör marktäckning underverk. Du får betydligt frodigare växter om du ser till att bevara markfukten genom täckning. Naturligtvis kan du också plantera marktäckande växter.
Fiberduk kan användas för att förhindra avdunstning, samtidigt som man får jämnare och lite högre temperatur i jorden. Dessutom skyddar duken mot angrepp av skadeinsekter.
På öppen jord luckrar man efter vattning för att bryta kapillärerna i jorden och hindra avdunstning. Undvik vattning på känsliga växter.
Källa: Gardena